Nasjonalt treningsanlegg for golf
Den 9.oktober 2009 fattet IOC-kongressen i København det historiske vedtaket om igjen å sette golf på det olympiske program. Dette betyr at det blir golf i de olympiske leker i Rio i 2016 samt i lekene i 2020.
Som en konsekvens av dette har NGF etablert prosjektet ”Rio 16”.
Prosjektet omfatter satsing på enkeltspillere, etablering av større turneringer i Norge og nasjonalt treningsanlegg for golf.
For å sikre en god sportslig utvikling i Norge vil etablering av gode treningsanlegg som tilfredsstiller en framtidig toppidrettssatsing være svært viktig. Dette vil være anlegg som også vil kunne bidra til sportslig utvikling for alle golfspillere uansett nivå.
Arbeidsgruppe
Det er nedsatt en arbeidsgruppe med eget mandat for arbeidet. Arbeidsgruppen skal:
- Komme med forslag til utforming og lokalisering av ett eller flere nasjonale treningsanlegg i Norge.
- Avklare prinsipper for finansiering av anleggsutbygging og driften av anleggene.
Det er arbeidsgruppens klare oppfatning at et nasjonalt treningsanlegg bør lokaliseres i forbindelse med eksisterende baneanlegg.
Funksjonsbeskrivelse
Det er utviklet en funksjonsbeskrivelse for nasjonalt treningsanlegg for golf. Denne beskriver hvordan anlegget skal fungere, og i liten grad hvordan anlegget skal se ut. Dette fordi anlegget skal innpasses i eksisterende arealer. Derimot har vi utarbeidet en skisse som viser hvordan funksjonene kan ivaretas.
Både funksjonsbeskrivelsen og skisser fåes ved henvendelse til NGF.
NGF ønsker en tilbakemelding innen 31. oktober, fra klubber som ønsker et samarbeid om etablering av nasjonalt treningsanlegg for golf.


