Dykking for innhenting av golfballer: viktig informasjon til klubbene
Arbeidstilsynet presiserer krav, ansvar og rammer for alt dykkerarbeid på golfanlegg.
Publisert 23. april 2026
Arbeidstilsynet har ført tilsyn under et dykkkeroppdrag etter baller på en golfabane i 2025. Bakgrunnen er at dykking i vannhindre innebærer høy risiko, og internasjonalt er det registrert åtte alvorlige ulykker, inkludert fem dødsfall i England.
I mars gjennomførte NGF, sammen med Golfballshopen, et møte med Arbeidstilsynet.
Vannhinder i Norge er ofte grunne dammer med mye vegetasjon. Risikoen ved dykking betraktes uavhengig som betydelig, og Arbeidstilsynet ønsker å presisere at alt dykkerarbeid må vurderes opp mot regelverket for arbeidsdykking, og klubben som oppdragsgiver har plikter i henhold til dette.
Krav og ansvar for golfklubber (oppdragsgiver)
Klubben som bestiller dykketjenester har lovpålagte plikter:
- Sørge for at dykkervirksomheten har fullverdig internkontroll, og at klubbens og virksomhetens internkontroller er samordnet, jf. Internkontrollforskriften § 6.
- Bekrefte at dykkerfirmaet faktisk er registrert hos Arbeidstilsynet.
- Stille krav om sikker dykking, både ved innhenting av tilbud og underveis i oppdraget.
- Sikre at arbeidet på klubbens anlegg ikke utsetter dykkere for fare (parallelle operasjoner, maskiner, aktivitet).
- Ha en skriftlig rutine for hvordan klubben følger opp at innleide virksomheter har tilfredsstillende internkontroll.
Arbeidstilsynet har varslet at det er en mulighet for at noen klubber får tilsyn i løpet av sesongen. NGF og Golfballshopen jobber med å utarbeide et system i henhold til tilsynets anbefalinger som klubbene enkelt kan benytte. Mer informasjon og anbefalinger om hvordan arbeidet kan gjennomføres kommer så snart dette er på plass.