Kan en runde være handicaptellende hvis det er ballplassering?

Ja, men forutsatt at den lokale regelen om ballplassering er iht. Forslag lokale regler E-3.

Det vil si at teksten i den lokale regelen om ballplassering er slik den er skrevet i Forslag lokale regler (se nedenfor), og at området for ballplassering bare er i det generelle området klippet i fairwayhøyde eller lavere.

Hvis Komiteen utvider området for ballplassering til hele det generelle området, altså områder utenfor det kortklipte, er runden ikke handicaptellende.

Følgende tekst må benyttes i lokale regler:

Når en spillers ball ligger i en del av det generelle området klippet i fairwayhøyde eller lavere <eller identifiser et spesifikt område slik som fairway på hull 6>, kan spilleren ta fritak uten straff én gang ved å plassere den opprinnelige ballen eller en annen ball i og spille fra dette fritaksområdet:

  • Referansepunkt: Punktet til den opprinnelige ballen.
  • Størrelse på fritaksområde målt fra referansepunkt: <Spesifiser størrelse på fritaksområde, slik som én køllelengde, ett scorekort eller 15 cm> fra referansepunktet, men med følgende begrensninger:
  • Begrensninger for plassering av fritaksområde:
    • Må ikke være nærmere hullet enn referansepunktet, og
    • Må være i det generelle området.

Etter denne lokale regel må spilleren velge et punkt for å plassere ballen og bruke fremgangsmåten for å plassere tilbake en ball etter regel 14.2b(2) og 14.2e.

Straff for å spille ball fra et feil sted ved brudd på lokal regel: Generell straff etter regel 14.7a.

Kan en runde være handicaptellende hvis det er provisoriske greener?

Ja, forutsatt at det ikke er flere enn to provisoriske greener på en 18 hulls bane og én på en 9 hulls bane.

Samarbeidspartnere Alle våre samarbeidspartnere er medlem av NGF Club